Władca Pierścieni – Konfrontacja – „Play, You fools!”

Metryczka

Informacje BoardGameGeek
Tytuł angielski (rok wydania)Lord of the Rings: The Confrontation (2005)
Złożoność gryUmiarkowanie łatwa [2.20]
Ranking BGG (ocena)432 [7.48]
Liczba graczy2

Czas gry: 30 minut

Wydawca w Polsce: Galakta

Odwieczna walka Dobra ze Złem w Śródziemiu – Adam

My tu gadu-gadu, a Carles Biały czuwa!

Wyjątkowo na naszym stole pojawiła się gra dwuosobowa – ze względu na wczasy Teosa mogliśmy wybrać grę typowo pojedynkową. Ze względu na nasze przywiązanie do literatury J.R.R. Tolkiena zdecydowaliśmy się sięgnąć po tytuł Władca Pierścieni: Konfrontacja.

W tej grze, dostępnej w Polsce dzięki wydawnictwu Galakta, wcielamy się w Siły Dobra lub Siły zła. W zależności od wybranej strony oraz wariantu gry będziemy mogli osiągnąć zwycięstwo poprzez wykonanie warunków określonych w instrukcji – dla sił Dobra jest to doprowadzenie Frodo lub powiernika pierścienia do Mordoru, dla sił Zła unicestwienie Froda lub powiernika bądź wprowadzenie Czarnoksiężnika z Angmaru do Shire.

Rozgrywka polega na rozłożeniu naszych postaci na planszy przy pomocy plastikowych podstawek, które ukrywają ich tożsamość przed przeciwnikiem, a następnie poruszanie ich po planszy i ewentualne rozpatrywanie walk. Władca Pierścieni: Konfrontacja jest grą asymetryczną – obie strony zawierają tę samą ilość postaci, jednak ich umiejętności, siła oraz dostępne karty akcji są różne. Naszym zadaniem jest przechytrzyć przeciwnika i przy pomocy obranej taktyki osiągnąć zamierzony cel.

Drużyna Pierścienia w pełnej okazałości! Nawet Boromir jeszcze żyje!

Bardzo ciekawym zabiegiem jest zapewnienie graczom planszetek pomocy ze skróconym opisem umiejętności postaci oraz spisem dostępnych kart – dzięki czemu stale kontrolujemy i możemy podejrzewać, jak rozmieszczone siły ma przeciwnik. Dodatkowo, gra zawiera specjalne karty jednorazowego użycia, które mogą wpływać na rozgrywkę, a ich wykorzystanie w grze lub nie zależy od graczy – co ciekawe, instrukcja sugeruje przyznanie kart w większej ilości jednemu z graczy, który jest mniej doświadczony, aby wyrównać poziom rozgrywki.

Kolejną rzeczą, która mnie urzekła, jest mnogość możliwości przeprowadzenia rozgrywki. Mamy do dyspozycji wariant klasyczny, wariant nazwany „wariant” (tutaj można było pokusić się o lepszą nazwę) oraz tzw. draft, czyli możliwość wymieszania postaci z wariantu klasycznego i wariantu wariant (karty i żetony postaci są dwustronne, dlatego mamy taką możliwość).

Wykonanie gry stoi na wysokim poziomie – plansza, plastikowe podstawki, karty, wszystko jest bardzo dobrze dopracowane. Podobnie, jak w innej grze z tego uniwersum, czyli Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie, mamy tutaj możliwość podziwiania grafik koncepcyjnych wykonanych na podstawie opisów z książek. Jest to bardzo miła odmiana w stosunku do wielu gier na licencji korzystających z telewizyjnych lub serialowych ujęć.

Na pojedynek Gandalfa z Balrogiem zawsze warto popatrzeć, prawdziwy OGIEŃ!

Jeśli macie ochotę na ciekawą, strategiczną rozgrywkę w świecie Śródziemia – Konfrontacja jest zdecydowanie tym, czego szukacie. Z każdą kolejną grą coraz bardziej będziecie doceniali umiejętności swoich jednostek oraz nauczycie się wykorzystywać ich maksymalny potencjał. Jeśli będziecie chcieli zaprosić kogoś nowego do stołu, zawsze będzie można się wspomóc kartami specjalnymi, aby wyrównać Wasze szanse. W mojej ocenie gra jest warta polecenia.

Ocena Adasia – 8/10

„Złoty pierścionek, złoty pierścionek na szczęście…” – Paulina

Prawdziwi bohaterowie Śródziemia <3

Jest W grę miałam okazję zagrać kilka razy. Otrzymałam ją w prezencie od Adasia. Kupił ją z myślą, że jest to idealny pomysł na prezent dla fanki Władcy Pierścieni. Muszę przyznać, że trafił idealnie. Gra przypadła mi do gustu – nie ma skomplikowanych zasad, trzeba się trochę nagłówkować, wprowadza w klimat. Jest ładnie wykonana – plastikowe elementy zostały wykonane z dbałością o szczegóły, a grafiki nie zostały żywcem wyjęte z filmu, tylko są oryginalne i przedstawiają nieco inną wizję bohaterów. Postacie mają ciekawe umiejętności, przy dobrze przemyślanej strategii można tworzyć kombosy. Granie zarówno złymi jak i dobrymi daje sporo zabawy i satysfakcji. To był dobry zakup, chętnie będę do tej pozycji wracać, zwłaszcza, że idzie mi w nią całkiem nieźle 😉

Ocena Pauliny 8,5/10

Film na YouTube

Tłumaczenie zasad, pełną rozgrywkę oraz podsumowanie gry Władca Pierścieni: Konfrontacja, możecie znaleźć w filmiku poniżej. Zachęcam do jego zalajkowania, komentowania oraz zasubskrybowania naszego kanału na YouTube, gdzie trafiają wszystkie nasze rozgrywki!

Podsumowanie i Ocena Bestii

Planszetki pomocy mocno wspomagają graczy

Władca Pierścieni: Konfrontacja była jedną z pierwszych pojedynkowych gier, w które mieliśmy okazję zagrać z Pauliną. Cieszymy się, że jest w naszej kolekcji i chętnie do niej powracamy. Gra jest wykonana bardzo solidnie, oferuje duże wyzwanie strategiczne oraz pozwala wczuć się w klimat Śródziemia.

Zasady gry nie są skomplikowane, a wiele możliwości przeprowadzenia rozgrywki zapewnia jej wysoki poziom regrywalności. Warto tutaj wyróżnić, jak wiele zyskuje rozgrywka pomiędzy dwoma graczami, którzy posiadają podobne umiejętności oraz znajomość gry – wtedy, na planszy mamy do czynienia z pojedynkiem strategów, których najmniejszy błąd może doprowadzić do porażki.

Jeśli Śródziemie jest Wam bliskie i szukacie dobrej, dwuosobowej rozgrywki, która wysili Wasze szare komórki, Konfrontacja jest zdecydowanie godna polecenia. Warto dać grze szanse i stanąć w odwiecznym pojedynku Dobra ze Złem, próbując przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Ocena Planszowych Bestii – 8.25

Każda postać ma swoją własną, unikalną zdolność – korzystaj z nich mądrze!

Galeria zdjęć

Ujęcia z Śródziemia są dostępne tutaj – KLIK