Santorini – Klasyk w bardzo dobrej formie!
- Metryczka
- Grecka sztuka budowania – opinia Adasia
- Przybyłam, zobaczyłam, zwyciężyłam – opinia Pauliny
- Film na YouTube
- Podsumowanie i Ocena Bestii
- Galeria zdjęć
Metryczka
Informacje BoardGameGeek | |
---|---|
![]() | |
Tytuł angielski (rok wydania) | Santorini (2016) |
Złożoność gry | Umiarkowanie łatwa [1.73] |
Ranking BGG (ocena) | 233 [7.39] |
Player Count (Recommended) | 2-4 (2-3) |
Czas gry: 20 minut
Wydawca w Polsce: Rebel
Grecka sztuka budowania – opinia Łucza
Na naszym stole, pod nieobecność Teosa, wylądował jeden z planszowych klasyków – Santorini. Ta logiczna gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy, jednak zdecydowanie najlepiej gra się na zasadzie pojedynku – wtedy najlepiej widać zalety gry.

W Santorini wcielamy się w bóstwa i herosów znanych z kart greckiej mitologii i przy ich pomocy naszym zadaniem jest wejście na trzeci poziom budynku jednym ze swoich robotników lub spełnienie innego warunku zwycięstwa, które oferuje nam karta bóstwa / herosa. Przebieg rozgrywki jest niezwykle prosty – wykonujemy kolejno ruchy swoimi robotnikami oraz stawiamy poziom budynku. Tutaj znów trzeba zauważyć, że niektóre karty postaci mogą zmienić te zasady np. pozwalając na postawienie kilku poziomów lub zajęcie kilku pól. Każda budowla może zostać rozbudowana do czwartego poziomu, jednak ostatnim jest kopuła, na którą nasz robotnik nie jest w stanie się dostać.
Tyle jeśli chodzi o zasady – pozostaje nam wybrać swojego herosa oraz rozpocząć rozbudowę wyspy. Zawartość gry bardzo przypadła mi do gustu – duże karty postaci, narysowane bardzo ładną, komiksową kreską i plastikowe budynki, które idealnie do siebie pasują i bez problemu jesteśmy w stanie je nakładać oraz zdejmować z siebie.

Dużym plusem gry jest szeroki wybór postaci – mamy tutaj rozbicie na postacie podstawowe, których zdolności są bardzo proste, oraz postacie zaawansowanie mające bardziej rozbudowane możliwości. Dodatkowo, w mojej opinii, postacie są bardzo dobrze zbalansowane – podczas streama zagraliśmy zupełnie losowymi zestawami i podczas 7 partii ani razu nie odczułem, żeby postać Pauliny lub moja była o wiele lepsza, albo w drugą stronę – niegrywalna.
Santorini idealnie nadaje się do wyciągnięcia oraz rozłożenia „na szybko”, kiedy chcemy się z kimś zmierzyć w intelektualnym pojedynku. Sporą zaletą jest niezależność językowa oraz krótki czas rozgrywki. Możliwość wyboru kart postaci oraz różne ich poziomy zaawansowania powodują, że gra może być rozłożona zarówno przez początkujących jak i doświadczonych graczy – każdy z nich znajdzie tutaj coś dla siebie 😉
Ocena Łucza – 8.5/10
Przybyłam, zobaczyłam, zwyciężyłam! – opinia Pauliny

Patrząc na wynik mojej potyczki z Adamem gra nie może mi się nie podobać 😉 Moje pierwsze, dość nieudane podejście do Santorini miało miejsce jakieś 3 lata temu. Kompletnie mi nie szło, poirytowana nie chciałam w ogóle do tego tytułu wracać. Postanowiłam dać drugą szansę i warto było. Gra jest przyjemna, niezbyt skomplikowana jeśli chodzi o zasady. Komponentów nie ma zbyt wiele, jednak są pięknie wykonane. Uwagę przykuwa plansza 3D na której stawiamy nasze domki. Karty są opatrzone ładnymi, nieco cukierkowymi grafikami greckich bogów, których umiejętności urozmaicają rozgrywkę. To co mnie urzeka w tej grze to odniesienie to faktycznego miejsca Santorini, gdzie znajdują się takie urocze domy z niebieskimi kopułami. A powiązanie tego z mitologią grecką jest już w ogóle na plus. Jeśli tak jak ja nie daliście kiedyś tej grze szansy apeluję że warto dać jeszcze jedną!
Ocena Pauliny – 8/10
Film na YouTube
Poniżej film tylko dla osób o mocnych nerwach, które mogą patrzeć jak jedna ze stron jest niszczona intelektualnie przez drugą….
A tak na serio to chwytajcie omówienie zasad, kilka partii oraz Bestiowe podsumowanie! 😉
Podsumowanie i ocena Bestii
W przypadku Santorini sprawa jest niezwykle prosta – zarówno Paulina jak i ja jesteśmy niezwykle zadowoleni z posiadania tej gry w naszej kolekcji. Jeśli szukamy szybkiego intelektualnego pojedynku – sięgamy właśnie po ten tytuł. Dobre wykonanie, proste zasady, zróżnicowane postacie bogów i herosów oraz bardzo ładne grafiki – to zdecydowanie działa na plus tej gry logicznej.

Polecamy ją zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym graczom, w każdym wieku rozbudowa wyspy Santorini może stanowić ciekawą przygodę!
Ocena Planszowych Bestii – 8,25/10
Galeria
Zdjęcia tej boskiej produkcji, zatwierdzone przez samego Zeusa (!), znajdziecie o tutaj —> KLIK!