Kaskadia – a czy ty umiesz stworzyć środowisko?

Metryczka

Informacje BoardGameGeek
Tytuł angielski (rok wydania)Cascadia (2021)
Złożoność gryUmiarkowanie łatwa [1.84]
Ranking BGG (ocena)51 [8.00]
Liczba graczy1-4

Czas gry: 30 – 45 minut

Wydawca w Polsce: Lucky Duck Games

Instrukcja pdf (PL)

Kaskadia – a czy ty umiesz stworzyć środowisko? – recenzja Pauliny

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Lucky Duck Games miałam przyjemność zaprezentować na streamie grę Kaskadia. Tytuł nawiązuje do prawdziwej krainy geograficznej znajdującej się w Ameryce Północnej. W grze wcielamy się przyrodników/biologów, którzy za pomocą kafli budują siedliska zwierząt zamieszkujących Kaskadię.

Każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę od kafelka startowego. Następnie dobiera, spośród 4 losowych par kafelków i zwierząt, jedną parę i dokłada do pozostałych, które już ma przed sobą. W ten sposób tworzymy siedliska. Jednak nie jest to takie proste, gdyż każdy z 5 gatunków występujących w Kaskadii zwierząt ma swoje wymagania. Przykładowo, misie łączą się w pary, a myszołowy są samotnikami. Warunki jakie należy spełnić, aby zapunktować wyznaczają karty celów wspólne dla wszystkich graczy. Wśród komponentów znajdziemy również żetony w kształcie szyszki, które umożliwiają nam m.in. wybór nie pary, a konkretnego kafelka i konkretnego zwierzaka spośród odsłoniętych na stole. Kompletne zasady oraz całą rozgrywkę możecie obejrzeć w filmiku poniżej – zapraszam serdecznie!

Kaskadia to dość prosta gra. Nam, Bestiom, od razu nasuwa się skojarzenie z innym tytułem wydawnictwa – Calico. Jeśli kocia planszówka Wam się podobała , ale szukacie czegoś nieco prostszego, mniej abstrakcyjnego dla swojej rodzinki, to Kaskadia idealnie się sprawdzi. Zasady są proste i jest ich niewiele. Mamy wariant podstawowy, ale możemy też podnieść poziom trudności wprowadzając opcję dla zaawansowanych. Jeśli podstawka dalej sprawia graczom trudność to nic się takiego nie dzieje, bo mamy jeszcze wariant familijny! Tyle dobroci w jednym pudełku 😊 Warto jednak podkreślić, że zaawansowani gracze nie będą się nudzić przy Kaskadii. Mimo prostoty jest w tej grze wiele tzw. móżdżenia. Już patrząc na notesik do podliczania punktów widać jak wiele elementów składa się na końcową punktację. Dużym plusem, w moim odczuciu, jest to, że rozgrywka nie trwa zbyt długo, a przy tym nie nudzi się szybko. Podobnie jak w przypadku Calico, w instrukcji, mamy propozycje kampanii.

Gra wykonana jest schludnie. Karty są czytelne, a dobór kolorów siedlisk i zwierząt nie wprowadza żadnych nieścisłości. Zastanawia mnie jednak, jak po dłuższym czasie użytkowania będą zachowywać się nadruki na żetonach. Niemniej jednak, nawet jeśli zaczną się ścierać to odpowiedni dobór kolorów sprawia, że nadal będziemy wiedzieć co to za zwierzak. Gra zajmuje niewiele miejsca, więc z łatwością możemy ją zabrać ze sobą np.: na wakacje.

Ocena Pauliny – 8/10

Kaskadia – Calico ver. 2.0 – opinia Teosa

Stara piłkarska prawda mówi, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Podobną filozofią kieruję się w życiu – jeśli coś działa, to tego nie ruszam. W myśl tych zasad wpasowuje się najnowsza wersja Calico, czyli Kaskadia. Przytulne kolory kołdry podmieniono na amerykańskie rwące rzeki, ośnieżone szczyty i kanadyjskie lasy, zaś za wymyślne wzorki tym razem posłużą nam żetoniki łososia, jelenia, czy myszołowa.

Oczywiście, jestem ironiczny. Kaskadia to zupełnie niezależny od Calico tytuł. Inny autor (ale już to samo wydawnictwo i ilustratorka 😉 ), inny temat, jednak ze względu na podobieństwo mechaniki nie sposób uciec od porównania tych gier. Obie są abstrakcyjnymi układankami logicznymi, w których punktujemy za ułożenie odpowiednich kształtów i gromadzenie określonych zestawów kolorów/symboli. O ile zarówno urocze kociaki, jak północnoamerykańska fauna i flora przykują uwagę grających familii, to z tej dwójki właśnie Kaskadia jest nieco prostsza, łatwiejsza do wytłumaczenia oraz wizualizowania w trakcie partii. Kafelki przedstawiające tereny, czy widoczne na kartach celów układy zwierzaków w ogólnym przekroju społeczeństwa będą miały zdecydowanie większą przyswajalność niż enigmatyczne „AA-BB-C-D”. Dokładanie jednego heksa na turę będzie mniej wymagające w porównaniu z obmyśleniem strategii na trzy ruchy do przodu, które mamy na ręce. Nieograniczenie „planszy” da pozornie większą swobodę niż możliwość zburzenia swojej misternie tkanej kalikowskiej kompozycji. I tak dalej, i tak dalej…

To, co było moim zdaniem ogromną siłą Calico, zaimplementowano również w Kaskadii – doskonały wariant solo, scenariusze, tablice osiągnięć. Dostajemy dzięki temu dodatkowe warunki kompetytywności, a co za tym idzie, ciekawą regrywalność.

Kaskadia to na pewno gra, do której nie będzie mnie trzeba namawiać. Szybka, prosta, ale nie prostacka, doskonała na rozruch szarych komórek przed czymś dłuższym i bardziej zaawansowanym. No chyba, że pojawi się opcja odpalenia Calico – wtedy liskom i niedźwiadkom zawsze powiem „sorki”.

Ocena Teosa – 8/10

Kaskadia – przyjemna gra w ukladanie ekosystemu – opinia Adasia

Paulina podczas streamu pokazała nam jedną z gier prosto od Lucky Duck Games Polska. Poprzednia gra podobnego typu była zaskakująco satysfakcjonująca – nie przepadam za kotami, a Calico przypadło mi do gustu. Tutaj mamy mniej ograniczeń dotyczących układania terenu, tematykę fauny i flory Ameryki Północnej oraz sporą dawkę móżdżenia. Dodajcie do tego staranne, estetyczne wykonanie i wyjdzie Kaskadia – bardzo dobra, familijna gra w układanie. Jeśli chodzi o mnie to będę chciał do niej od czasu do czasu wrócić, ale raczej też nie trafi do mojego top 10 gier planszowych ever. Dlatego ode mnie solidna siódemeczka z połóweczką 🙂

Ocena Adasia – 7,5/10

Film na youtube

Podsumowanie i Ocena Bestii

Nadszedł czas na podsumowanie. Kaskadia to zdecydowanie gra warta polecenia. Myślę, że przypadnie do gustu graczom na różnym poziomie wtajemniczenia. Idealna jako prezent, czy jako „atrakcja” na spotkaniach z rodziną i znajomymi. Ładna, prosta, niewielka i co najważniejsze regrywalna! Spróbujcie sami!

Ocena Planszowych Bestii – 7,83/10

Galeria zdjęć

Chcecie więcej fotek? To klikajcie tu!