Gryfny Szpil: Gramy dla Ukrainy 26.03.2022 – relacja

Planszówki w kopalni Guido to stały punkt naszego eventowego kalendarza. Bogata wypożyczalnia gier, wydawnictwa prezentujące swoje najświeższe bestsellery oraz klimat, Klimat, KLIMAT, czyli miejscówka, której nie spotkaliśmy jak dotąd nigdzie indziej! Kolejny raz zjechaliśmy pod ziemię i kolejny raz bawiliśmy się doskonale.

Ka-ka-ka-kask na głowę i już wiadomo, co będzie grane!

Edycja zaplanowana na 26 marca 2022 rozgrywała się w niełatwych okolicznościach – tydzień po publicznej zapowiedzi wydarzenia w lutym wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy, a miliony Polaków, w tym środowisko planszówkowe, błyskawicznie włączyło się w różnorodne działania charytatywne na pomoc naszym sąsiadom. Swoją formułę zrewidował także Gryfny Szpil, który „grał dla Ukrainy”. Dochód ze sprzedaży biletów został przeznaczony na rzecz pomocy humanitarnej. Z kolei na samej imprezie odbyły się licytacje gier jako kontynuacja „w realu” akcji z facebookowej grupy Gramy dla Ukrainy! Licytacje gier i akcesoriów na rzecz mieszkańców Ukrainy. Wszystkie, nawet najmniejsze tytuły znalazły nowych właścicieli, a niektóre aukcje szybko wędrowały w kwoty 200+ PLN. Brawo, uczestnicy! Brawo, Kościel!

„Biorę po dwieście złotych z konta każdej drużyny i słucham państwa…”

Mimo dużej ilości sprzedanych biletów (przed zjazdem wiedzieliśmy, że oficjalnie zostało ostatnie 11 sztuk z puli 300) nie odczuliśmy aż takiej frekwencji. Odnieśliśmy wrażenie, że wiele osób mogło zakupić wejściówki wyłącznie jako cegiełki dla Ukrainy. Nie znaczy to jednak, że ludzi było mało, o nie, nie 🙂 Pod naszymi bestyjnymi skrzydłami znalazły się gry wydawnictw Lucky Duck Games oraz Granna i, pozwalając sobie na moment nieskromności, przyznamy, że byliśmy zapracowani prezentacjami od samego startu imprezy. Neopolis, Paleo, Wyspa Kotów, Kaskadia, Calico, Gutenberg, Dwergar – każdy z tych tytułów trafił na swoich miłośników. Pokazaliśmy wszystko, czym dysponowaliśmy. Niejednokrotnie. Gardła zdarte. Tak się to robi na południu.

Dwergar – gra o kopalni. W kopalni. Ale emocje sięgały zenitu 🙂 Pozdrawiamy najlepszą młodzież na świecie!

W hali kompresorów oczywiście nie zabrakło też innych wystawców – Hornet Games zachęcali do spróbowania kompaktowych The Suits, Nasza Księgarnia zbierała ekipę detektywów do rozwikłania śledztwa wśród Niepożądanych Gości, Portal serwował świeżutką Skytopię i Arkana Magii, a Strategos z Admirałem Michałem prezentowali Glory oraz Epic Naval Battles. Okropnie żałujemy, że nie udało się nam podejrzeć rozgrywek w turnieju Neuroshimy Hex – robota przy „naszych” stołach skutecznie odciągnęła nas od rzetelnego wypełnienia fotoreporterskich obowiązków :/ Coś jednak udało się nam cyknąć w międzyczasie, więc TUTAJ galeria fotek z imprezy.

W doborowym towarzystwie planszówkowych maniaków 8-godzinna dniówka pod ziemią upłynęła zbyt szybko. Wróciliśmy, odespaliśmy i… z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Gryfnego Szpilu. Do zobaczenia! 🙂